Almanya Eyaletleri

Arka planda TV kulesi ile gün batımında Berlin, Almanya.

Almanya federal bir cumhuriyettir, yani her biri kendine özgü kültürü, tarihi ve turistik yerleri olan 16 ayrı eyaletten veya “Bundesländer” den oluşur. Almanya’nın eyaletleri şunlardır:

 • Baden-Württemberg
 • Bavyera
 • Berlin
 • Brandenburg
 • Bremen
 • Hamburg
 • Hessen
 • Mecklenburg-Vorpommern
 • Aşağı Saksonya
 • Kuzey Ren-Vestfalya
 • Rhineland-Palatinate
 • Saarland
 • Saksonya
 • Saksonya-Anhalt
 • Schleswig-Holstein
 • Thüringen

Her eyaletin kendi başkenti ve kendi hükümeti vardır ve her eyalet kendi yönetiminin eğitim ve kültür gibi bazı yönlerinden sorumludur. Ayrıca, her eyaletin kendine özgü kültürü ve turistik yerleri vardır, bu nedenle Almanya genelinde keşfedilecek çok şey vardır.

Haritadaki idari bölüşüm şu şekildedir;

Baden-Württemberg

Almanya’nın güneybatısındaki Badem-Württemberg eyaleti, halk arasındaki adıyla BaWü, gelir düzeyinin yüksek olduğu kuzeyinde sanayinin daha yoğun olduğu bir eyalettir.

Eyaletin başkenti Stuttgart’tır. Nüfüs büyüklüğüne göre diğer şehirler Karlsruhe, Mannheim, Freiburg im Breisgau, Heidelberg, Ulm, Heilbronn, Pforzheim ve Baden-Baden olarak sıralanmaktadır.

Meşhur Schwarz Wald (Karaormanlar) bölgesi eyaletin güneybatısındadır.

Eyalette en çok oy alan partiler sırasıyla Yeşiller (Grüne), Hristiyan Demokratlar (CDU) ve Sosyal Demokratlar (SPD) ‘dır.

Mercedes-Benz , Porsche, Robert Bosch GmbH (otomobil endüstrisi), Carl Zeiss AG, SAP ve Heidelberger Druckmaschinen firmalarının merkezleri bu eyalette yer almaktadır.

Eyaletin en güzel şehirlerinden Heidelberg görüntüsü;

Bayern (Bavyera)

Almanya’nın güneydoğusundaki Bavyera eyaleti, gelir düzeyinin en yüksek olduğu kayak severlerin ve bira severlerin memleketi olduğu bir eyalettir. Freistaat Bayern yani Özgür Bavyera Devleti adı resmi olarak da kayıtlarda geçmektedir.

Eyaletin başkenti Münih’tir. Nüfüs büyüklüğüne göre diğer şehirler Nürnberg, Augsburg, Regensburg, Ingolstadt, Würzburg, Fürth, Erlangen, Bamberg olarak sıralanmaktadır.

Eyalet yemyeşil bir bölgede konumlanmıştır. Spor severlerin ve doğa tutkunlarının sıklıkla ziyaret ettiği Alpler eyaletin güneyinde yer almaktadır. Oktoberfest ile her yılın Ekim ayında Münih’te bira festivali düzenlenmektedir, ünü tüm dünyayı sarmıştır.

Eyalette en çok oy alan partiler sırasıyla Bavyera Hristiyan Demokratları (CSU) , Yeşiller (Grüne) ve Sosyal Demokratlar (SPD) ‘dır.

Adidas, Allianz, Airbus, Audi, BMW, BSH Ev Aletleri, Munich Re, Osram, Puma, Siemens, Knorr-Bremse, MediaMarkt, Conrad Electronic, Telefónica Germany, Knauf, Rehau firmalarının merkezleri bu eyalette yer almaktadır.

Bavyera Alplerinden bir görüntü;

Berlin

Almanya’nın kuzeybatısındaki Berlin şehir devleti aynı zamanda Federal Almanya’nın da başkentidir. Yoğun yabancı ve özellikle Türk nüfusu barındıran Berlin, multi-kültürel iklimi ile tam anlamıyla bir dünya şehridir.

Eyalet Spree nehri çevresinde konumlanmıştır. Gece hayatının ve daha özgür bir yaşam biçiminin olduğu bir şehir olan Berlin, son yıllarda çok fazla sanatçıyı da bünyesine çekmiştir.

Eyalette en çok oy alan partiler sırasıyla Sosyal Demokratlar (SPD), Hristiyan Demoktratlar (CDU) ve Sol Partidir (Die Linke)

Deutsche Bahn, Charite, Vivantes, Bombardier Transportation, Coca-Cola, Pfizer, Sony and TotalEnergies firmalarının merkezleri bu eyalette yer almaktadır.

Berlin’den bir görüntü;

Brandenburg

Almanya’nın kuzeybatısındaki Berlin’i de çevreleyen eyalet eski Doğu Almanya bölgesinin ortasında yer almaktadır. Berlin’in aksine daha az bilinen bir eyalettir. Başkenti ve en büyük şehri Potsdam’dır.

Eyalet UNESCO korumasında olan Spreewald ormanlarını barındırmaktadır.

Eyalette en çok oy alan partiler sırasıyla Sosyal Demokratlar (SPD), Almanya için Alternatif (AfD) ve Hristiyan Demoktratlar (CDU) ‘dır.

Berlin’in yeni havalimanı Brandenburg eyaletinde konuşlanmıştır.

Spreewald’den bir kare;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir