Almanya’da yaşam şartları 2022

Almanya doğal kaynaklar açısından zengin ve gelişmiş bir ekonomiye sahip bir ülkedir. Yine de dünyadaki en yüksek yaşam standartlarına ve en düşük gelirlere sahip ülkelerden biridir. Pek çok Alman vatandaşı sabit bir konut ve yeterli gıda temin etmekte zorlanmaktadır.

Düşük gelirli aileler için kira, elektrik faturaları ve diğer masraflar hızla artar. Daha modern ve daha iyi donanımlı dairelerde yaşamak isteyen kiracıların talebi arttıkça Almanya’da kiralık konutların maliyeti de yükseliyor.

Kendi daireniz ve çocuklarınız olduğunda, müstakil bir evin bakım masrafları bir apartman veya teraslı bir evden çok daha yüksek olduğundan, evin bakımını yapmak daha kolaydır. Almanya’da, yüksek ipotek ödemelerini karşılayamayan ya da tadilat için nakit parası olmayan ilk kez ev alacaklar için çok fazla uygun fiyatlı emlak seçeneği bulunmuyor.

Almanya yaşamak için en pahalı ülkelerden biridir. Bununla birlikte, maliyetler bölgeden bölgeye değişir ve kişisel tercihlerinize bağlıdır. Kira, kamu hizmetleri, gıda ve diğer günlük ihtiyaçlar için ne kadar ödemeniz gerektiği de mesleğinize bağlıdır.

Ancak Almanya’da eğitim görüyor ya da iş veya okul nedeniyle Almanya’ya taşınıyorsanız, masraflarınız burada bağımsız bir yetişkin olarak yaşıyor olmanızdan çok daha yüksek olacaktır. Burada, önümüzdeki beş yıl içinde (veya 2022’ye kadar) Almanya’da yaşamanın size ne kadara mal olabileceğine bakıyoruz. Önümüzdeki birkaç yıl içinde konut, gıda, kamu hizmetleri ve ulaşım ne kadara mal olacak?

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin…

Almanya’da ilk evinizi satın almayı düşünüyorsanız ve ayıracak çok az paranız varsa, aramaya başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var:

Almanya’da ortalama emlak fiyatı çok yüksek

Almanya’da ortalama emlak fiyatı çok yüksek. Tek yatak odalı bir daire genellikle aylık 800 € civarındadır. İyi haber şu ki, Almanya ilk kez ev alacaklar ve kiracılar için cazip vergi teşvikleri sunuyor. Bu teşvikler genellikle yeni bir ev satın alırken veya mevcut bir eve taşınırken sermaye kazançlarında vergi indirimleri veya vergi muafiyetlerinin yanı sıra veraset ve intikal vergisinden muafiyetleri içerir.

Almanya’da evinizi yenilemek ve daha enerji verimli hale getirmek istiyorsanız inşa edebilirsiniz. Yenilemenin maliyeti 100.000 €’dan fazla olmadığı sürece, bu tutarı vergilendirilebilir gelirinizden düşebilirsiniz. Örneğin, yenileme masraflarınız 80.000 € tutarında ise, kalan tutar üzerinden yalnızca %15 vergi ödeyerek %40 tasarruf edersiniz.

Bu vergi indirimleri için paranız yoksa veya Almanya’da bir mülk satın almak için bir emlakçı ile çalışmak istemiyorsanız, düşük maliyetli bir ev bulmanın başka yolları da vardır. Seçeneklerden biri, kendi dairenizin peşinatı için yeterli parayı biriktirene kadar arkadaşlarınızda veya aile üyelerinizde kalmaktır.

Bir başka seçenek de Airbnb üzerinden bir daire kiralamak ya da Roomorama gibi, insanların seyahat ettikleri ülkelerde uzun vadeli sözleşmeler yapmadan uygun daireler bulmalarına yardımcı olan bir hizmeti kullanmaktır.

Almanya’da yaşam maliyeti artıyor

Almanya’da yaşam maliyeti yüksek ve gelirler düşüktür. Berlin’de tek yatak odalı bir dairenin ortalama kirası aylık 1.742 dolardır ve bu rakam New York’taki ortalama kiranın iki katından fazladır. Geliriniz beklenenden düşük olsa bile, yine de küçük bir peşinatla bir ev satın alabilmeniz gerekir. Kural olarak, Alman bankaları çoğu ev için yüzde 10 peşinat ve ayda yaklaşık 300 ila 600 dolar arasında ipotek ödemesi talep etmektedir.

Ancak, paranız yoksa, gelirinizin çok yüksek olmadığı bir şehirde bir ev kiralamalı veya satın almalısınız. Münih’te tek yatak odalı bir dairenin ortalama aylık kirası 840 dolar, Frankfurt’ta ise aynı büyüklükteki bir daire için 630 dolar.

Bu şehirler Berlin’den daha ucuzdur ve ayrıca iyi bir toplu taşıma ağına ve kültürel cazibe merkezlerine sahiptir, bu da onları daha uygun fiyatlı hale getirir.

Bir daire satın alırken önceden plan yapmalısınız

Süreç karmaşık olsa da, Almanya’da bir daire satın almak mümkündür. Bir daire satın alacaksanız, önceden plan yapmalı ve satın alma için peşinat ödeyebileceğinizden emin olmalısınız. Alman bankaları peşinatsız daire kredisi vermemektedir, bu nedenle daire satın almadan önce birkaç yıl birikim yapmanız gerekecektir. Almanya’da bir daire satın almak istiyor ancak beklemek istemiyorsanız, Avrupa Yatırım Bankası’ndan (EIB) ev kredisi için başvurabilirsiniz.

AYB, peşinat gerektirmeden mülkün değerinin yüzde 100’üne kadar konut kredisi sunmaktadır. Ancak, değeri 100.000 €’dan (115.000 $) fazla olan bir daire satın almak istiyorsanız, bu seçenek uygun değildir. Kiracılar için bir başka seçenek de kendi evinizi ipotek ettirerek satın almaktır. Birisi evinizi miras bırakırsa veya ölürse ve mevcut evinizin ipotek ödemelerini karşılamak için size para bırakırsa, bu da iyi bir seçenek olabilir.

Almanya’da bir daire satın almanın veya kiralamanın yanı sıra, sınırlı mali imkanlara sahip kişilerin konutlara erişmesine olanak tanıyan, ortak daireler ve kirala-sahip ol sözleşmeleri gibi başka seçenekler de vardır.

Önce büyük bir şehirde bir daire arayın.

Almanya’da büyük bir şehirde yaşamak daha iyidir. Daha küçük bir şehre taşınsanız bile, orada yaşam maliyeti çok daha düşüktür.

Birçok ikinci el seçeneği var.

Alman dairelerinin çoğu ev sahibi tarafından kullanılıyor ve piyasa altı milyondan fazla özel daire ile doymuş durumda. Daha küçük bir kasabada bir ev satın almak ve taşınacağınız büyük şehrin arabayla sadece bir veya iki saat uzaklıkta olduğunu görmek alışılmadık bir durum değildir. Ayrıca çok sayıda ikinci el mülk de bulunmaktadır.

Bu evlerin çoğu yenilenmiştir ve iyi durumdadır, ancak yine de güncel hale getirmek için bazı çalışmalara ihtiyaç duyabilirler. Dolayısıyla, yeni bir şey arıyorsanız, çoğu kasaba ve şehirde ikinci el mülkler bulabilirsiniz. Bu binaların birçoğuna yeni bir dairenin maliyetinin çok altında sahip olunabilir.

Üçüncü taraf satıcılar, mükemmel durumda olan ve hiç oturulmamış, ancak her zaman bakımlı olmayan daireleri satışa sunmaktadır. Bununla birlikte, kendinizi iyi bilgilendirir ve iyileştirmeleri kendiniz yapmaya istekli olursanız, piyasada yeni mülklerin fiyatının sadece bir kısmına mal olan mücevherler bulacaksınız.

Gayrimenkule yatırım yapmanın avantajlarını göz ardı etmeyin.

Gayrimenkul, Almanya’da yapabileceğiniz en etkili yatırımlardan biridir. Borca girmek istemiyorsanız, gayrimenkule yatırım yapmak size iyi bir getiri sunar ve gelecek için öz sermaye oluşturmanıza yardımcı olur.

Almanya’da bir daire için ortalama kira bedeli aylık 2.500 $’dır ve peşinat da gerektirebilir. Gayrimenkule yatırım yapmak aynı zamanda sermayenizi artırmanıza da olanak tanır – çünkü zaten dolu olan bir mülk satın alırsanız, kira cebinize geri döner! Kira gelirleri üzerinden vergi ödemek zorunda olmayan ve ipotek faiz ödemelerinin yüzde 50’sini vergilendirilebilir gelirlerinden düşebilen mülk sahipleri için vergi avantajları da vardır.

Kira sözleşmesi imzalamadan önce ev sahibi ve kiracıların hakları hakkında bilgi edinin

Ev sahibi istediği zaman daireye girebilir ve gerekli onarımları yapabilir, ancak kiracının hasar varsa kira ödemeyi reddetme hakkı vardır. Almanya’da bir daire satın almak istiyorsanız, kredi kartınızda çok yüksek aylık faturalar olmadığından emin olmalısınız. Kiralar pahalıdır ve diğer masraflar hızla artar. Almanya’da bir daire satın almayı düşünüyorsanız, yaşamın ilerleyen dönemlerinde nasıl olacağını bilmek için yaşam koşullarını göz önünde bulundurmanız önemlidir. Almanya’da güçlü ekonomi ve artan talep nedeniyle emlak fiyatları da hızla yükseliyor.

SORULAR

Almanya’da kiralık konutların maliyeti nedir?

Almanya’da kiralık konutların maliyeti, nerede yaşadığınıza, konut türüne ve olanaklara bağlı olarak değişir.

Genel olarak, Almanya’da tek yatak odalı bir daire kiralamanın maliyeti büyük şehirlerde aylık yaklaşık 500 Euro’dan küçük kasaba ve şehirlerde aylık yaklaşık 400 Euro’ya kadar değişebilir.

İki odalı daireler genellikle aylık 500 ila 600 avro arasında, üç odalı daireler aylık 700 ila 900 avro arasında ve dört odalı daireler aylık 1.100 ila 1.300 avro arasındadır.

Berlin, Hamburg ve Münih gibi merkezi bölgelerde kiralar daha da yükseliyor. Burada kiralar aylık 2.000 avroya kadar çıkabilmektedir. Ancak, hükümetin katı kira düzenlemeleri nedeniyle (Mietspiegel), bazı iki veya üç yatak odalı daireler ayda yaklaşık 1.000 ila 1.200 avroya kiralanabilmektedir.

Almanya’da kiralık konutlara olan talep nasıl artıyor?

Son yıllarda, istikrarlı konutlar birçok Alman için giderek büyüyen bir sorun haline geldi. Almanya’da ücretler yüksek olsa da kiralar da yüksek. Birçok Alman için kira ve diğer yaşam masrafları bir araya geldiğinde iki yakayı bir araya getirmek zorlaşıyor. Bu, düşük gelirli aileler için giderek büyüyen bir sorundur. Kiralar düşük gelirliler için daha uygun hale geldikçe, giderek daha fazla insan kendi evini satın almak yerine kiralamayı tercih ediyor.

Bu nedenle Almanya’da kiralık konut talebi artmaya devam ediyor. Örneğin, kendi evine sahip olmak yerine kiralık bir daireye geçmek isteyenlerin sayısının 2008’den bu yana yüzde 31 arttığı tahmin edilmektedir. Kiralık konuttan çıkıp kendi evini satın almak isteyenlerin sayısı çok fazla değişmemiş, hatta azalmıştır. Bu durum, kiralık konut talebinin arttığını ve Almanya’da sabit konutların bir darboğaz haline geldiğini göstermektedir.

Almanya’da kiralık konut fiyatlarını ne belirliyor?

Almanya’da kira fiyatları önemli ölçüde değişiklik gösterir ve mülkün türü, konumu, olanakları ve kalitesi gibi bir dizi faktöre bağlıdır.

Örneğin, Amsterdam ve Berlin gibi popüler turistik yerlerdeki daireler, Frankfurt am Main gibi daha az popüler şehirlerden daha pahalı olma eğilimindedir. Avrupa’daki mevcut ekonomik iklim göz önüne alındığında, Almanya’da kiralık ev arayan kiracıların sayısı hızla artmıştır.

Bu durumun, daha istikrarlı bir gelir kaynağı arayan kiracılardan daha fazla talep gelmesine yol açması bekleniyor.

Almanya’da bir daire kiralamak ne kadara mal olur?

Almanya’da tek yatak odalı bir daire aylık yaklaşık 1.000 ila 1.500 avroya mal olabilir. Üç yatak odalı bir daire ise aylık 2.000 ila 3.000 avro arasında değişiyor. Bütçeniz dahilinde ancak yine de iş yerinize veya okulunuza yakın bir daire arıyorsanız, stüdyo sizin için en iyi seçenektir. Bu tür dairelerin aylık maliyeti 300 ila 600 € arasındadır.

Almanya’da kamu hizmetlerinin maliyeti nedir?

Almanya’da kamu hizmetlerinin maliyeti yaşadığınız bölgeye göre değişir. Elektrik, su ve internet için ortalama maliyet günlük 10 €’dur. Ayrıca ısıtma veya gaz için de ödeme yapmanız gerekebilir. 2020’de ortalama kamu hizmetleri maliyeti günlük 20 ila 30 € arasında olacaktır (ne kadar tükettiğinize bağlı olarak).

Almanya’da gıda maliyeti ne kadar?

Bütçenizi sınırlamak istiyorsanız, gıda en önemli harcamalardan biridir. Almanya’da turistik yerlerden uzakta lezzetli ve uygun fiyatlı yemekler bulabilirsiniz. Takip etmeniz gereken belirli bir diyetiniz varsa, ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış seçenekleri kolayca bulabilirsiniz. İşte gıda maliyetlerine ilişkin bazı örnekler:

-Pirinç: 1 euro
-Şeker: 1,5 – 2,5 Euro
-Süt: Litre başına 1,5 Euro
-Yumurta: 0,7 Euro

Almanya’da ulaşım ne kadar tutar?

Almanya’da otomobil ve yakıt fiyatları diğer ülkelere göre çok daha yüksektir. Bir otomobilin maliyeti aylık 3.200 Avro, yakıt maliyeti ise litre başına 7,30 Avro’dur. Kirada oturuyorsanız veya kendi eviniz varsa, normal piyasada bir daire size aylık 1.000 €’ya mal olacaktır. Öğrenci yurdunda yaşayan bir öğrenciyseniz, üniversitelerde gıda ve kamu hizmetlerinin maliyeti daha düşük olduğundan, özel bir evde veya dairede yaşamaktan daha ucuzdur. Ancak bu günlük ihtiyaçlar için Almanya dışında yaşayan diğer insanlara kıyasla daha az para harcasanız bile, işiniz seyahat masrafları veya vergi ödemeleri gibi ek masraflar içeriyorsa Almanya’da yaşamak yine de pahalıdır.

Almanya’da eğitimin maliyeti nedir?

Almanya’da eğitimin maliyeti ucuz değildir, ancak gittiğiniz okulun türüne bağlıdır. Bir devlet üniversitesinde eğitim almanın yıllık ortalama maliyeti 45.000 ila 51.000 $ arasındadır. Özel kolejlerin eğitim ücretleri daha yüksektir ve yıllık 50.000 ila 200.000 $ arasındadır. Berlin’de özel bir üniversitede okuyorsanız, yılda yaklaşık 75.400 $ ödemeyi bekleyebilirsiniz.

Bebek bekliyorsanız veya evleniyorsanız maliyetler

Bebek bekliyorsanız, 35.000 ila 50.000 $ arasında bir harcama yapmayı bekleyebilirsiniz. Bu, Almanya’da çocuk sahibi olmanın maliyetine ektir. Evlenirseniz, masraflarınız bekar olmanızdan çok daha yüksek olacaktır. Düğün töreni için en az 7.900 $ ve balayı için 1.700 $ daha ödemeyi bekleyin. Arkadaşlarınızla veya akrabalarınızla uygun bir yemek için kişi başı yaklaşık 30 $ ödemeyi bekleyebilirsiniz.

Bağımsız bir yetişkinseniz maliyetler

Bağımsız bir yetişkin olarak 2022 yılında yaklaşık 2.500 € harcamayı bekleyebilirsiniz. Buna kira, kamu hizmetleri, gıda ve ulaşım masrafları dahildir. Almanya’da eğitim görüyorsanız ya da çalışmak veya okumak için Almanya’ya taşınıyorsanız, masraflarınız burada bağımsız bir yetişkin olarak yaşamanızdan çok daha yüksek olacaktır.

Almanya’da yaşam maliyeti 2022 Almanya yaşamak için en pahalı ülkelerden biridir. Ancak, maliyetler bölgeden bölgeye değişir ve kişisel tercihlerinize bağlıdır. Kira, kamu hizmetleri, gıda ve diğer günlük ihtiyaçlar için ne kadar ödemeniz gerektiği de mesleğinize bağlıdır. Ancak Almanya’da eğitim görüyor ya da iş veya okul için Almanya’ya taşınıyorsanız, masraflarınız burada bağımsız bir yetişkin olarak yaşıyor olmanızdan çok daha yüksek olacaktır. Peki bağımsız bir yetişkinseniz bunun maliyeti nedir?

2022 yılında yaklaşık 2.500 Avro ödemeyi bekleyebilirsiniz. Buna kira, kamu hizmetleri, gıda ve ulaşım masrafları dahildir. Eğer Almanya’ya çalışmak ya da yüksek öğrenim görmek için geliyorsanız, masraflarınız Almanya’ya sadece kısa bir süreliğine gelen bağımsız bir kişiye göre çok daha yüksek olacaktır.

Özetle

Almanya’da yaşam maliyeti ne kadar yüksek? Almanya’da yaşam maliyeti bölgeye, mesleğinize ve kişisel tercihlerinize bağlı olarak değişebilir. Çalışmak veya okumak için Almanya’ya taşınırsanız, bağımsız yetişkinlerden çok daha fazla harcama yapmanız gerekecektir. Ancak, burada bir daire kiralamak veya bağımsız bir yetişkin olarak yaşamak istiyorsanız, masraflar büyük ölçüde nerede yaşadığınıza bağlı olacaktır. Konaklama ve kamu hizmetlerinin maliyetinin nispeten düşük olduğunu göreceksiniz. Almanya’da yaşamak ne kadara mal oluyor? Bu, nerede yaşadığınıza ve ne iş yaptığınıza bağlıdır.

Almanya’da yaşamak ne kadara mal olur?

Almanya’da yaşam maliyeti yüksektir ve mal ve hizmet fiyatlarını etkileyen çeşitli faktörler vardır. İlk faktör döviz kurudur. Avronun değeri ne kadar yüksek olursa, ithal malların maliyeti de o kadar yüksek olur. Almanya’da yaşam maliyetini etkileyen ikinci faktör Üretici Fiyat Endeksi’dir (ÜFE). Bu endeks, üreticiler tarafından satılan malların fiyatlarındaki değişiklikleri ölçer ve üreticiler tarafından üretilen malların üretim maliyetindeki ayarlamaların etkisini yansıtır.

Kişisel tercihleriniz maliyetlerinizi nasıl etkiliyor?”

Aşağıdaki bilgiler kişisel olarak deneyimlediğim maliyetlere dayanmaktadır ve yalnızca tahminidir. Kira – Almanya’da bir kiracı olarak, tek yatak odalı bir daire için ayda 800 ila 1200 avro arasında bir ödeme yapmayı beklemelisiniz.

Üç yatak odalı bir daire aylık 1200 ila 1800 avro arasında, dört yatak odalı bir şehir evi ise 1800 ila 2500 avro arasındadır. Elektrik tüketimi – Almanya, Avrupa’daki en ucuz elektrik fiyatlarından bazılarına sahiptir, bu nedenle cihaz satın alırken elektrik tüketimine bakmayın. Bunun yerine, ocak ve mikrodalga fırın gibi mümkün olduğunca az enerji kullanan cihazlar satın alın.

Fırınınızı sık kullanmayı planlıyorsanız, standart modellerden daha az elektrik kullanan bir Energy Star modeline yatırım yapın. Yiyecek – Almanya’da bulunan yiyeceklerin çoğu ucuzdur. Ancak, dışarıda daha sık yemek yiyorsanız veya yüksek kaliteli yiyecekler satın almak istiyorsanız, evde yemek hazırlamalı veya bir markete gitmelisiniz.

Bir Big Mac fast food restoranında yaklaşık 6,20 € iken, aynı yemek McDonald’s’ta yaklaşık 5,70 € ve Burger King’de yaklaşık 5,12 €’dur.

Almanya’da yaşamanın temel maliyetleri nelerdir?

Almanya’da yaşamanın maliyeti oldukça yüksektir, ancak bunu düşürmenin yolları vardır.

Bir daire kiralamak muhtemelen en büyük masraftır, bunu gıda ve kamu hizmetleri takip eder. Diğer masraflar arasında ulaşım, giyim ve eğlence yer almaktadır.

Almanya’da bir dairenin kirası muhtemelen en büyük masraf olacaktır. Berlin, Hamburg veya Münih gibi büyük şehirlerde ortalama tek yatak odalı daireler aylık yaklaşık 590 Euro’dan başlarken, iki yatak odalı daireler aylık yaklaşık 670 Euro’ya alınabilir. Kamu hizmetlerinin maliyeti aylık ortalama 50 avrodur.

Gıda ve kamu hizmetleri için tipik bir aylık bütçe kişi başına 200 ila 300 avro arasındadır. Ulaşım nispeten ucuzdur, ancak hem biletleri hem de bilet fiyatlarına eklenen KDV’yi hesaba kattığınızda toplu taşıma için ayda yaklaşık 100-150 avro harcamayı bekleyebilirsiniz. Kıyafetlerin maliyeti yaşam tarzınıza ve tercihlerinize bağlıdır, ancak ortalama olarak haftada 50 avrodan daha az harcama yapmayı bekleyebilirsiniz. Dışarı çıkmak ya da sinema veya konser bileti paketi gibi çok fazla zaman veya enerji gerektirmeyen ucuz aktiviteler arıyorsanız, eğlence harcamaları haftada 15 ila 50 Euro arasında değişebilir.

Toplu taşıma araçlarını kullanırsanız ulaşım için ayda 100 avrodan az, taksileri kullanırsanız ayda 50-80 avrodan az harcama yapmayı bekleyebilirsiniz. Bir otelde veya gençlik yurdunda kalırsanız, gecelik maliyet muhtemelen 40 ila 100 avro arasında olacaktır (vergiler hariç).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir