Soru:

Paypal kapalı olduğundan beri bankalar ile veya western union ile gönderiyoruz ama çok fazla komisyon alıyorlar. Almanya’dan Türkiye’ye para göndermenin Daha iyi bir yolu var mı ?

Cevap:

Biz bunu kendi bloğumuzda almanca işlemiştik. Burada çevirisini yazıp atıyorum. Genel olarak paypal gelene kadar 2 yöntem var ve harika çalışıyorlar.

Öncelikle Blog yazısı ( almanca)

Yöntem 1 : Transfergo https://bit.ly/3cDfXYM

Yöntem 2 : Transferwise https://wise.prf.hn/l/7abAwNm

BU iki yöntem harici almanyadan para göndermek için kullanmanız gereken yöntem yok. ( var ama en ucuzu bu ikisi).

Almanya’dan Türkiyeye para gönderme:

Türkiye’ye veya Türkiye’den yapılan transferlerdeki sorun genellikle bankaların ücretleri ve düşük döviz kurlarından kaynaklanmaktadır.

Çoğu banka döviz kurlarına% 5 veya daha fazlasını uygular. Yani Türkiye’ye 500 € transfer etmek istiyorsanız mesela 25 € ‘luk bir ücret ödüyorsunuz.

Bu, tek seferlik bir transfer için hala kabul edilebilir olabilir, ancak Türkiye’ye daha sık para göndermek istiyorsanız, ücretler hızlı bir şekilde artar.

Türkiye’ye liraya dönüştürülmemesi gereken euro göndermek istiyorsanız durum daha da kötüleşiyor. Türkiye’deki bankaların döviz kurunu belirlediği yer burasıdır.

Sadece Türkiye’ye gönderdiğinizden daha az para geldiğini göreceksiniz. Duruma bağlı olarak, gerçekten can sıkıcı ve maliyetli olabilir. Peki bundan nasıl kaçınırım?

İlk Yöntem: https://bit.ly/3cDfXYM

TransferGo, yüksek ücretler ödemeden Türkiye’ye ucuza para transfer etmenin de iyi bir yoludur. TransferGo web sitesi, TransferWise’ın web sitesine benzer şekilde düzenlenmiştir, yani aynı derecede açık, şeffaftır ve gizli ücretler yoktur.

Burada da örnek, 500.00 € ‘yu Türkiye’ye transfer etmek istiyorsanız, ücretin bağlı olduğu üç değişken arasından seçim yapabilirsiniz. Bu 0 € ile 2.99 € arasındadır. 500,00 € havale tutarıyla, 4,296,51 Türk Lirası eşdeğeri şu anda Türkiye’ye ulaşmaktadır.

Transferwise ile karşılaştırıldığında, transferGo’daki döviz kuru biraz daha yüksek, ancak yine de ortalama piyasa fiyatı aralığında. TransferGo’da müşteri hizmetlerini henüz test etmedim. Ancak telefonla, e-postayla ve hatta Facebook aracılığıyla ulaşılabilir ve birkaç dil konuşur.

İşte en önemli noktaların bir özeti:

Adil döviz kuru

TransferGo kullanım ücreti her zaman önceden gösterilir

Transfer tutarı ile ücretler değişmez

Paranın ve transferin güvenliğinin sağlanması

Şeffaf

Web sitesi açıkça düzenlenmiş

Trustpilot incelemeleri

Kolay

Hızlı

İkinci Yöntem: https://wise.prf.hn/l/7abAwNm

TransferWise, döviz kuru olarak ortalama piyasa fiyatını kullanır ve bu nedenle yurt dışı transferler için en adil sağlayıcıdır. TransferWise web sitesi açıkça düzenlenmiştir, şeffaftır ve hiçbir gizli ücret yoktur.

Paranın nasıl transfer edileceğini adım adım açıklamalarının da harika olduğunu düşünüyorum. TransferWise Bu sağlayıcıyı bir defaya mahsus olmak üzere 2.000,00 € ‘ya kadar büyük miktarlarda para transferleri için kullanabilirsiniz, ancak belirli bir miktarın düzenli transferleri veya çok sayıda küçük miktarların transferi de mümkündür.

Örneğin, şu anda Türkiye’ye 500,00 € transfer etmek istiyorsanız, 5,00 € – 7,00 € arasında ücret ödersiniz (transfer türü seçimine bağlı olarak). 500.00 € havale tutarı ile 4.307,61 Türk Lirası karşılığı Türkiye’ye ulaşır.

Maliyet karşılaştırması düğmesi altında, Transferwise size karşılaştırmalı olarak diğer sağlayıcıların ücretlerini gösterir. Benim için önemli olan bir diğer artı nokta da müşteri hizmetleridir. Müşteri desteğine ulaşmak kolay, arkadaş canlısı ve her zaman yardımcı olur.

İşte en önemli noktaların bir özeti:

Adil döviz kuru

TransferWise’ı kullanma ücreti her zaman önceden gösterilir

Paranın ve transferin güvenliğinin sağlanması

Şeffaf

Web sitesi açıkça düzenlenmiş

Kolay

Hızlı

İyi müşteri desteği