Soru:

Merhaba,

almanca dil kursları hakkında bilgisi olan var mı? En iyi dil kursu hangisidir? Veya siz hangi dil kursuna gittiniz? Benim duyduklarımın arasında Goethe var, fiyatları nasıl?

deneyimi olan paylaşırsa çok sevinirim.

Cevap:

Selamlar,
Türkiye’de en iyi iki tane almanca dil kursu var. Biri Goethe entstitüsü, diğeri de TELC. Almanya’da da geçerliliği en yüksek olanlar bunlar.

Hatta ben sınava antalyada farklı bir okulda girmiştim. Sınavı da Goethe’den gelen hocalar yapıyor.

Fiyatlar farklılık gösteriyor, Online olarak sunulan bazı seçenekler de var iki kurs sağlayıcısının da.

En iyi almanca kursu hangisidir sorusuna maalesef ben cevap veremeyeceğim, aynı zamanda performans bakımından da pek bir yorum yapamayacağım çünkü ben sadece sınavlara girdim.

Türkiye’de girdiğim A1 sınavına Goethe’den hocalar girmişti, Almanya’da girdiğim B1 sınavına da TELC hocaları girdi.

İnternetten araştırma yaptığımda sınavların zorluk derecesi de birbirine yakın.

Bana soracak olursanız, Alman vatandaşı veya Almanya’da doğmuş büyümüş bir Türk hocadan ders alın derim. En önemlisi de sizi konuşmaya yönlendiren kurslara yönelin. Türkiye’deki en büyük dil öğrenme sorunlarından biri bu.

Gerek dil kursu olsun, gerekse okuldaki dil öğrenme sırasında Teori üzerinde gereğinden fazla duruluyor. Tabi imkan olsa Almanya’da kurs görmek en iyisi olur ama kur farkı maalesef çok fazla.

Online almanca kurslarını ( birebir hoca ile konuşmalı değil, tıklamalı vs. ) gerçekten dili öğrenmek isteyenler için zaman kaybı olarak değerlendiriyorum.